LED

این لامپ ها عموما به همراه خنک کننده (هدسینگ) استفاده می شود . ازمحسنات ان بی نیازی از بالاست می باشد ودر وات , اندازه و مدلهای مختلف تولید و عرضه میشود. 

لامپ LED : لامپ LED  نوعی از لامپ های حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نور افشان استفاده میکند وبه عنوان منبع روشنایی به کار می رود. لامپ LED  که در ابتدا به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه های الکترونیکی کاربرد داشتند , باتوجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ ها , عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ های دیگر توانسته جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کند.

LED مخفف کلامات LIGHT EMITTING DIODE  معنی دیود ساطع کننده نور را می دهد . دیود های ساطع کنند نور در واقع جزو خانواده دیود ها هستند که دیود ها نیز زیر مجموعه نیمه هادی ها قرار میگیرند.

 خاصیتی که LED را از سایر نیمه هادی ها متمایز می کند این است که با گذر جریان ازآنها مقداری انرژی به صورت نور ازآتها ساطع میگردد.

کارشناسان معتقد هستند که لامپ های معمولی یا همان لامپ های رشته ای یکی از مهمترین دلایل مصرف انرژی و در نتیجه افزایش حجم تولید گازهای گلخانه ای در جهان میباشند. بنابراین بسیاری از کشورها ؛ برنامه چندساله ای را برای جایگزینی مدلهای دیگر لامپ به جای لامپ های رشته ای تدوین کرده اند تا شاید بتوانند در دراز مدت لامپ های رشته ای وبه تبع حرارت زمین را کاهش داده . به همین دلیل است که استفاده از لامپ های کم مصرف , LED , فلورسنت مرسوم شده است , حتی در بعضی از کشورها  تلویزیون ها از تکنولوژی LED  استفلده میکنند.

کاربرد LED »

LED از دهه های گذشته  در صنعت الکترونیک مورد استفاده قرار میگرفتند, عموما برای خاموش یا روشن بودن نمایشگر لوازم مولتی مدیا و نشاندهنده های الکترونیکی وماشین الات مورد استفاده قرار میگیرند .

اما در حال حاضر LED ها به نحوه خاصی تولید میشوند که نور را درجهت خاص متمرکزمیکنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولا در یک شیشه گنبدی شکل قرار دارند ودارای سایز چوب کبریت هستند وبه سختی میشکنند.اما اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی ومواد تشکیل دهنده LED , نور در رنگها و شدت های مختلف و باطول موج مشخص و رنگ خاص تولید میشود. به عبارتی لامپ های LED فاقد پرتوهای مادون قرمزو ماورابنفش هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می کنندو LED ها به سلامت چشم و محیط آسیب نمیرسانند . LED های سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه برآن ازانرژی بسیار کمی درمقایسه باسایر لامپ هاو LED های قدیمی ,برای تولید روشنایی استفاده میکنند . به همین دلیل روز به روز استفاده از LED ها بیشتر میشود , باتوجه به مزایای LED ها پیش بینی میشود درآینده نزدیک شاهد تغییروتحولی عظیم در LED های روشنایی و تصویر باشیم.

لامپ های LED حتی در ساعتهای دیجیتال استفاده می شود.  طول عمر لامپهای LED بین 50 هزار تا 60 هزار ساعت است, این مقایسه لامپ LED با لامپ های دیگر در طول عمر قابل بحث و مقایسه نیست .

امروزه با گذشت زمان  LED ها پیشرفت کرده وتحول عظیمی در صنعت روشنایی ایجاد شده.

لامپ led     لامپ led        لامپ led

شرکت سازنده پایه وات ولت 
OSRAM GU10 1.5 220
OARAM GU10 3 220
OSRAM GU10 4.5 220
OSRAM E27 9,5 220