اخبار

لامپ رشدگیاه

لامپ رشدگیاه  مورد استفاده در گلخانه ها

امروزه با گسترش شهرنشینی وتبدیل خانه های ویلایی به آپارتمان مردم در خانه های کوچک که غالبا هم از استانداردهای لازم منجمله نور کافی برخوردار نیستند زندگی میکنند لذا به اندازه کافی نورخورشید برای رشد گلهایشا ن ندارند بنابرین برای تامین نورخورشید برای گیاهان داخل منزل نیاز به جایگزین مناسب نورخورشید  است که این نور را با استفاده ازلامپ رشد گیاه که شرکت های مانند اسرام ، فیلیپس  تولید می کنند تامین میکند. متاسفانه امروزه انواع مختلف لامپ های روشنایی عمومی اعم از LED یا گازی بخاطر عدم اطلاع کافی خریدار به جای لامپ رشدگیاه و لامپ گلخانه ای  فروخته میشود. درحالی که برترین تولید کنندگان لامپ رشدگیاه دردنیا ازجمله شرکت OSRAM و PHILIPS درسال 2016 اقدام به تولید لامپ LED گیاهی نموده اند شاهدیم که دربازار ایران سالهاست لامپ رشدگیاهLED فروخته میشود که پرواضح است تقلبی بوده وصرفا کاربرد  انها جهت روشنایی عمومی است که با قیمتهای گزاف به جای لامپ رشدگیاه تبلیغ وعرضه میگردد. متاسفانه لامپ رشدگیاه LED تولید شده توسط شرکت اسرام المان به قدری گران هستند که توجیه اقتصادی برای واردات وعرضه در کشور راندارد. همپنین لازم به ذکر است لامپ رشدگیاه فلورسنت و HID بسیار حرفه ای بوده وهنوز بهترین نوع لامپ رشد گیاه  وگلخانه ای محسوب میگردد.

نورمخصوص رشد گیاه یک منبع نورمصنوعی می باشد که برای تحریک رشد گیاهان و گلها با تابش طیف الکترومغناطیسی مناسب برای فتوسنتز طراحی شده است که از این نوع نورها در جاهایکه نور طبیعی وجود ندارد و همچنین در فصل زمستان استفاده میگردد اگر نورگیاهان کافی نباشد گیاه ضعیف و بی بنیه  رشد خواهد کرد.لامپ رشدگیاه امروزه مهمترین نقش را در رشدونمو گلها وگیاهان اپارتمانی داراست. با استفاده از لامپ گیاهی و گلخانه امروزه انواع صیفی جات وگلهای زینتی گران قیمت تولید وپرورش داده میشود.شرکت لامپ اسرام برترین تولیدکننده لامپ رشدگیاه بوده وانواع مختلف این گونه لامپ گیاهی را دردنیا عرضه مینماید.

این شرکت با فروش لامپ رشد گیاه نیاز علاقمندان به پرورش گل و گیاه را مرتفع نموده است .لامپ رشد گیاه دونوع می باشد:

1 – لامپ رشدگیاه فلورسنت فلورا   FLUORA  که بیشتر برای نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی قابل استفاده می باشد این نوع لامپپ گیاهی مشابه طیف نور خورشید را تولید کرده که معولا به رنگ بنفش می باشد از این نوع  لامپ گل وگیاه فلورا برای رشد نشاء گیاهان نیز استفاده میکنند .

2 – لامپ رشد گیاه  گازی که باز هم این لامپ ها به دو شاخه تقسیم شده :

1 – لامپ رشد گیاه بخارسدیم مخصوص گل و گیاه (Plantstar)

از این نوع لامپ گیاه بخاطر داشتن طیف نور قرمز در تمامی مراحل رویش و تولید مثل استفاده می گردد که با این نوع لامپ رشدگیاه سدیم  میتوان گیاهان و گل های متنوع را در گلخانه های بزرگ و کوچک و حتی آپارتمان نیز پرورش داد . عملیات فتوسنتز گیاه فقط با استفاده از این لامپ رشدگیاه صورت میپذیرد.

2 – لامپ رشد گیاه متال هالید مخصوص گل و گیاه (Plantstar)

لامپپ رشد گیاه  متال هالید یک نوع لامپ HID است که طیف نور آبی و بنفش دارد که شبیه نور منتشر شده در فصل بهار است وامکان ریشه زنی ورشد ساقه و برگها را براورده میسازد.

در این میان تولید کنندگان گیاهان و گل ها متوجه شدند که با ترکیب لامپ های HID و HPS یعنی لامپ رشد گیاه  متال هالید و بخارسدیم مخصوص گل و گیاه با طراوتتر از گیاهان و گل های است که تنها تحت نور HPS (بخارسدیم ) تولید می گردد.

توجه :

جهت استفاده از لامپ رشدگیاه  گازی برای پرورش گیاهان باید استاندارد های جهانی و اصول نوپردازی مناسب را رعایت نمود.

چون تعداد قابل استفاده از این نوع لامپ گل وگیاه بستگی به ابعاد و فضای در آن گیاهان رشد می کند دارد بطور مثال اگر برای فضای بزرگ تعداد لامپ ها کمتر از حد استاندارد و اصول نورپردازی باشد رشد کیاهان به مراتب دیرتر صورت گرفته و زمان بیشتری را نیاز دارد .

و اگر تعداد لامپ رشد گیاه بیشتر از تعداد نسبت به ابعاد باشد باعث ایجاد گرمایش بیشتر شده که این کار باعث میشود ساقه گیاهان به آب بیشتری نیاز پیدا کرده که اگر متوجه این موضوع نگردیم ممکن است گیاهان پژمرده و خشک گردد .

برای معلومات بیشتر لطفا با این شرکت تماس بگیرید .

 

 

لامپ های زنون (XBO)

اسرام بزرگترین تولید کننده لامپ  زنون XBO در دنیا است بیش از 50 سال است که این نوع لامپ ها توسط شرکت اسرام تولید میگردد

نور در این نوع لامپ ها توسط تخلیه گاززنون تولید می شود و این لامپ ها با ولتاژ مستقیم کار میکند پارامترهای الکتریکی منبع تغذیه تاثیر بسیار زیادی در طول عمر لامپ ها میگذارد هر گونه تغیر در ولتاژ و یا جریان ، علاوه براینکه باعث کیفیت وشفافیت نور می گردد باعث کاهش طول عمر لامپ نیز می شود .بنابرین در تهیه منبع تغذیه این نوع لامپ ها دقت کامل داشته باشیم .

لامپ های زنون(XBO) کاربردهای مختلف دارد از جمله استفاده در نجهیزات نمایش فیلم ، نورپردازی نمایش تصاویر بزرگ روی ساختمان های بلند ، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، نورهای آسمانی و ........ میباشد .در بسیاری از پروژه های تحقیقاتی و آزمایشگاهی برای شبیه سازی نور خورشید از لامپ زنون استفاده میشود تا از خواص نور مریی ونامریی استفاده گردد. لامپ اگزنون از ترکیبات هیبریدی خاصی برای روشن شدن برخوردار است که در میان لامپهای خاص از این حیث کاملا منحصر به فرد میباشد. امروزه در صنعت تجهیزات پزشکی لامپ زنون جایگاه ویژه ای در دستگاه های پزشکی دارد , اشکال و توانهای مختلفی از لامپ زنون در دستگاه های آندوسکوپی مورد استفاده قرار میگیرد. لامپ XBO  در دستگاه آندوسکوپی به صورت کابل دار و بی کابل استفاده میشود. همچنین در برخی میکروسکپ ها از لامپ میکروسکوپ زنون استفاده میگردد.

لامپ  زنون (XBO) در دو گروه لامپ های با وضیعت نصب افقی و لامپ های با وضیعت نصب عمودی و همچنین در محدوده 75 تا 12000 وات تولید می شود .

از لامپ های با وات 75 تا 1600 برای کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی استفاده می گردد ، از لامپ ای با وات 1600د تا 4000 برای نمایش فیلم ها و از وات های 4000 تا 12000 برای نمایش تصاویر بزرگ روی ساختملن های بلند و نورهای آسمانی استفاده می گردد.

برای راه اندازی لامپ زنون به مدار سوویچینگ و مدار HI VOLTAG نیاز است .انواع راه اندازهای حرفه ای درتوان های مختلف برای لامپ زنون موجود میباشد .همچنین انواع پروژکتور لامپ زنون در اندازه های مختلف اماده عرضه است.

توجه :

با توجه به ورود لامپ های تقلبی و بی کیفیت در بازار ونبود نظارت فروش لامپ های تقلبی و بی کیفیت  زنون زیاد شده است. استفاده از این نوع لامپ ها ی تقلبی علاوه براینکه طول عمر خیلی پایین تر دارند باعث امراض پوستی نیز میگردد لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این شرکت در طول ساعت کاری تماس بگیرید تاجوابگویی سوالات و استعلامات مشریان عزیز باشیم .

 

 

لامپ های میکروسکوپ

میکروسکوپ ها یکی از وسایل اصلی آزمایشگاهی در آزمایشگاه ها است و مهمترین قطعه میکروسکوپ ها لامپ میکروسکوپ مربوط به آن می باشد لامپ میکروسکوپ نظر به نوع و مدل میکروسکوپ ها متفاوت می باشد.

با تابش نور این نوع لامپ های مربوط به میکروسکوپ میشود اجسام یا ذرات ریز را که توسط چشم قابل رویت نیست زیر عدسی شناسائی و پیدا کرد .

اصول کلی در تمامی انواع میکروسکوپ ها براساس عبور نور با طول موج های متفاوت از چندین عدسی محدب می باشد .

که هر چقدر طول موج نور بکار رفته در میکروسکوپ مزبور کوتاهتر باشد قدرت تفکیک و جداکنندگی آن میکروسکوپ بیشتر است . بطورمثال قدرت تفکیک چشم 0/1 میلیمتر و قدرت میکروسکوپ معمولی نوری  0/24 میکرون می باشد.

لامپ میکروسکوپ ها به چهار بخش تقسیم شده است .

1 – لامپ های HALOGEN : لامپ میکروسکوپ هالوژن مخصوص میکروسکوپ ها ازنظر شکل ظاهری شبیه لامپ های هالوژن معمولی می باشد هما از لحاظ ساختار داخلی کاملا متفاوت بوده .

لامپ میکروسکوپ هالوژن مخصوص میکروسکوپ ها متشکل از یک رشته تنگستن در گاز هالوژن است ، حاصلضرب شدت نور حاصله در طول عمر این لامپ تقریبا ثابت بوده و همچنین نور سفید ایجاد می کند.

2 – لامپ های Tungsten :  این نوع لامپ میکروسکوپ در میکروسکوپ های معمولی ، آموزشی و ارزان قیمت استفاده شده است.

3 – لامپ های HBO  : این نوع لامپ میکروسکوپ مانند لامپ های زنون (XBO) از طریق تخلیه الکتریکی ایجاد نور می کند و دیگر اینکه در این نوع لامپ ها مقداری کمی از جیوه نیز استفاده شده است که در اثر یونیزه شدن هوا در داخل لامپ یونهای تولید شده موجب تبخیر و یونیزه شدن جیوه ها می شود .

4 – لامپ های زنون (XBO) : این نوع لامپ ها در میکروسکوپ های پیشرفته قابل استفاده است که نسبت به لامپ های جیوه (HBO) پایداری بیشتری دارند .

پس برای تهیه لامپ میکروسکوپ  نسبت به معلومات بالا دقت بیشتری داشته باشیم چون یک تعداد افراد سود جو برای فروش لامپ های تقلبی و بی کیفیت در بازار اقدام نموده اند که تشخیص این نوع لامپ ها برای خریدار بسیار سخت می باشد این نوع لامپ ها نه تنها طول عمر پاینتر دارند بلکه در زمان تشخیص و آزمایشات دچار ایجاد خطا خواهم شد .

 

ضرر های لامپ LED

لامپ های LED بنابر گذارش مجله علمی Scientific Amarican این نوع لامپ ها حاوی مواد سمی از جمله سرب ارسنیک می باشد طبق این تحقیقات نشان داده شده که لامپ های LED قرمز رنگ با شدت کم ، هشت برابر سرب بیشتر نسبت به لامپ های دیگر را دارند و همچنان نکل از دیگر فلزی سنگینی بکار رفته در این لامپ ها می باشد که باعث ایجاد واکنش های حساسیت زا در یک پنجم از افراد جامعه می شود .

ومس یکی دیگر از فلزات سنگین بکار رفته در این لامپ های LED می باشد که به عنوان یک تهدید مهم زیست مهیطی محسوب می شود .

محققان می گویند اگر یک لامپ LED بشکند و یا باز گردد دود و بخار ناشی از آن باعث سرطان نمی شود بلکه سمی موجود درآن باعث بیماری های پوستی در انسانها می شود.

بیشتری از افراد لامپ LED را یک نوع لامپ مناسب برای گلخانه هایشان دانسته و برای رشد گیاهان شان از این نوع لامپ ها استفاده می کنند چون که از نظر این افراد این نوع لامپ ها هم از لحاظ مصرف انرژی کمتری و همچینین ظاهری زیبای دارد یک تعداد افراد سودجو با تبلیغات فریبکارانه و نداشتن دانش کافی در زمینه نورهای گلخانه ای مشتریان را فریب داده و لامپ های LED روشنائی عمومی را بالای آنها به فروش میرساند.

لامپ های LED وارد شده در ایران جهت استفاده روشنائی عمومی بوده این لامپ ها طیف نورخورشید با میزان نانو متری که برای گل و گیاه استفاده می گردد را تامین نمی کند که با استفاده از این نوع لامپ ها نه تنها باعث رشد گلها و گیاهان بصورت صحیح و کامل نشده باعث کم شدن بوی گلها و کمتر پهن شدن برگهای آنها میگردد.

برای اطلاعات بیشتر لطفا با شماره های این شرکت تماس حاصل نماید.

 

 

لامپ یووی سی UVC

لامپ یووی سی/لامپ uvc توانایی کشتن و غیرفعال کردن بسیاری از انواع گونه های نیکروارگانیزم را دارند و از همتا سازی و بقاء نسل آنها جلوگیری می کند .

قرار گرفتن ارگانیزم های میکروبی مانند باکتری ها و ویروس ها در مقابل لامپ یووی/لامپ uv ساختار و پیوندهای مولوکلی DNA این عوامل تغیر یافته و توانایی شان را از دست داده غیرفعال و عقیم می گردند یعنی بعد از تابش نور لامپ یووی/لامپ uv ارگانیزم های مرده احیا ناپذیر شده و جمعیت شان به سرعت کاهش پیدا کرده و از بین میروند.

موارد استفاده از لامپ  یووی/لامپ uv

لامپ یووی سی/لامپ uvc بیشتر برای ضدعفونی یا گندزدائی اتاق عمل ، تصفیه آب ، تصفیه هوا ، استریل کردن تجهیزات پزشکی و کارهای آزمایشگاهی استفاده میگردد.استفاده ازاشعه خورشید که منبع طبیعی این اشعه است درهمه جا ممکن نیست لذا باتولید لامپ یووی /لامپ uv درهرجایی میتوان از این امتیازاستفاده کرد. لامپ یووی/لامپ uv موارد مصرف فراوانی پیدا کرده وحتی درمنازل نیز بکارمیرود.درفضای ازمایشگاهی وبیمارستان ,دندانپزشکی وبرای ضدعفونی انواع وسایل بهترین گزینه برای استریل است

بیشتر افراد لایه چسپیده در حال رشدی را که برروی پره دستگاه های ( گرما ، سرما ، تهویه مطبوع ، لوله های تخلیه و فاضلاب ها ) تشکیل میشود را گل ، رسوب یا لجن می نامند که همین لایه در واقع یک لایه میکروبی زنده است که بنام بیوفیلم یاد میگردد.دربسیاری ازمراکزدرمانی وپرازدحام این لایه های میکروبی وجوددارند ولی درظاهربه نظریک لکه کثیفی تلقی میشوند.

بیوفیلم ها لایه زنده فعال پیچیده ای هستند که دائم در حال تولید میکروبها و باکتری ها می باشند که به سرعت تکثیر شده رشد میکنند که میشود با استفاده از لامپ یووی /لامپ uv این نوع میکروبها وباکتری ها را از بین برده و جلوی رشد آنها را گرفت .

ضررات استفاده نادرست از لامپ یووی سی/لامپ UVC

تابش مستقیم نور لامپ یووی  برروی اجسام زنده ( انسان ها ، حیوانات ، پرنده گان و غیره .....) خطر آفرین می باشد.

مانند سرطان پوستی ، التهابات پوستی ، سوختگی قرینه چشم ، آب مروارید چشم و اختلالات الکتریکی .

  1. التهابات و سرطان پوستی :

تابش مستقیم نور لامپ یووی/لامپ uv  برروی پوست بیشترین تاثیر سوء را برای ایجاد این پدیده در طول موج تابشی 280 نانومتر برجا میگذارد .

 

2 - سوختگی قرینه چشم :

تابش مستقیم نور لامپ یووی سی/لامپ uvc بیشترین تاثیر سوء را برای ایجاد این پدیده در طول موج تابشی 270 نانومتر برجا میگذارد و زمان واکنش قرینه چشم به تناسب زمان مواجهه به اشعه لامپ یووی سی مابین 4 تا 12 ساعت طول میکشد .

3- آب مروارید :

تابش مستقیم لامپ یووی سی/لامپ uvc بیشترین تاثیر سوء را برای ایجاد این پدیده در طول موج تابشی 280 نانومتر برجا میگذارد و زمان واکنش چشم برای ایجاد این پدیده به تناسب زمان مواجهه به اشعه لامپ یووی  بین 6 تا 8 ساعت طول می کشد.

4- اختلالات الکتریکی :

تابش مستقیم لامپ یووی سی/لامپ uvc بیشترین تاثیر سوء را برای ایجاد این پدیده در طول موج تابشی 180 تا 300 نانومتر برجا میگذارد و باعث اختلالات الکتریکی مانند سردرد ، سرگیجه ، کاهش تمرکز حافظه ، بی خوابی ، اضطراب ، گرفتگی ماهیچه ها ، سنوزیت ، برانشیت ، تنگی نفس ، بی نظمی ضربان قلب ، ریزش مو ، خشکی لب و گلو می باشد.