درباره هالوژن

لامپ هالوژن نوعی لامپ رشته ای است که در آن رشته به وسیله گازهای فشرده و خنثی و مقدار اندکی از عناصر هالوژن مانند ید و برم احاطه شده است . در شرح عمل چرخه موجود در لامپ هالوژن که موجب ته نشین شدن مجدد تنگستن بخار شده برروی رشته میشود نقش موثری در افزایش عمر این نوع لامپ ها دارد.در این نوع لامپ ها به علت وجود همین چرخه امکان بالا بردن دمای رشته بدون کاهش یافتن عمر لامپ نسبت به لامپ های معمولی نیز به وجود  می آید که به افزایش بهره وری این لامپ ها می انجامد . این لامپ ها همچنین به علت اندازه کوچکترشان کاربردهای خاصی در سیستم روشنایی دارند.

دراین لامپ ها وظیفه هالوژن ایجاد چرخه شیمیایی شده است که در آن تنگستن بخار شده  دراثر حرارت از روی  سطح رشته دوباره بر روی آن ته نشین شود.از آنجا که در لامپ های التهابی معمولی , تنگستن بخار شده ,  برروی حباب لامپ ته نشین میشود , ته نشین نشدن تنگستن بر روی حباب در لامپ هالوژن باعث تمیز ماندن حباب وثابت ماندن نور لامپ در طول عمر در طول عمر آن میشود.

عملکرد هالوژن در لامپ به این صورت است که هالوژن در قسمت های کم دماتر حباب با بخار تنگستن ترکیب میشود , این ترکیب بارسیدن بانقاط  بسیار داغ لامپ یعنی روی رشنه جدا شده ودوباره به صورت هالوژن و تنگستن درمی آید و به این ترتیب هالوژن تنگستن بخار شده دوباره به رشته باز میگرداند. برای آنکه هالوژن وبخار تنگستن باهم ترکیب شیمیایی شوند دمای داخلی حباب لامپ باید از لامپ های معمولی بیشتر باشد . برای جلوگیری ازآسیب دیدن حباب در این دما , حباب این لامپ باید از کوارتز یا انواع دیگر شیشه ها در دمای ذوب بالا مانند(آلومینوسیلیکا) ساخته شود.از آنجایی که کوارتز از مقاومت خوبی برخوردار است استفاده ازاین ماده این امکان را فراهم می آورد تافشار داخل گاز حباب افزایش یابد وافزایش گاز داخل حباب باعث کاهش تبخیر تنگستن از روی رشته وافزایش عمر لامپ میشود . به هر حال  در این لامپ های تنگستن بخارشده معمولا بر روی محل اولیه خود ته نشین نمیشود و در نهایت رشته در نقاطی که بیشتر گرم میشود نازک شده و قطع میشود.

انواع لامپ های هالوژن اسرام در اشکال مختلف و با توان های مختلف  وباتوان های مختلف تولید می شود.

لامپ هایی که در صنعنت روشنایی عمومی مورد استفاده قرار میگیرند به طورمعمول با ولتاژ 220- 240 ولت کار میکنند.

لامپ های هالوژن به دو نوع میباشد:

لامپ هالوژن سوزنی و کاسه ای (SINGLE ENDED) :لامپ هایی که از یک طرف پایه دارند.

لامپ هالوژن مدادی (DOUBLE ENDED) : لامپ هایی که از دوطرف پایه دارند.

 

                         لامپ هالوژن   لامپ هالوژن                                                                                                                  

«برای مشاهده مشخصات فنی لامپ ها , به منوی محصولات مراجعه فرمایید»